Kottaíró programok
Kezdetben vala a toll és a hangjegyfüzetből kitépett lap. Aztán volt a nagyalakú kottás spirálfüzet. Még később pénz hiányában (a zeneműkiadó gyönyörű nyomtatott kottapapírja megfizethetetlen volt) az otthon, kézzel vonalazott papír és a tűfilc. És végre megérkezett a számítógép annak minden örömével és gondjával. Kezdetben ugyanis én sem értettem a géphez és a kottaíró programok sem tudták mindazt produkálni, ami a kottában le volt írva. (Az egyik programnál eleinte én nem tudtam triolát írni, aztán megtanultam, de akkor meg kiderült, hogy a program csak nyolcad triolát tud, tizenhatodot nem.) Aztán rendeződött a helyzet és elérkezett a számítógépes szoftverlopás aranykora. Ma már viszonylag törvényes és rendezett állapotok vannak, ezek talajáról írom a következőket:
Ingyenes alternatíva:
Eleinte a Finale NotePad (most PrintMusic a neve) volt az egyetlen lehetőség, ami Windows-on futott, de a képességei nagyon szerények voltak. Ma már van egy kiforrott, jólkezelhető, sőt akár hordozhatóvá is alakítható program, a MuseScore. Ajánlom minden kottázni akaró zenésznek. Magyarul is tud, és minden megvalósítható vele, amire egy gyakorló zenésznek szüksége van. Letölthető innen.
Fizetős lehetőségek:
A világ megosztott: a piac egyik felét a Finale fizetős változatai uralják, a másik felét a Sibelius. Én a Sibeliussal kerültem hamarabb kapcsolatba, jobban is ismerem, és jobban is szeretem. A Finale gondolkodásmódja eléggé eltérő, és nehéz lenne már váltanom. Az utóbbi években a Sibelius is megváltoztatott néhány dolgot, ami nem vált előnyére, de azt hiszem, hogy a 6-os verzió mindent tud, amire szükség lehet egy templomban vagy egy iskolában. Lehet vele feladatlapokat készíteni, vagy szemléltetőkártyákat, akár óraterveket is. De képes arra is, hogy a leírt kottát cd-re írható hangfájlként adja vissza. A kottázáshoz való útmutatót ide tettem. A programhoz letöltési linket nem tudok adni, mivel fizetni kell érte. A cég honlapján érdemes érdeklődni. Mindkét programhoz fejlesztenek kottafelismerő programot is, ami a szövegfelismerő programok mintájára működik. Beszkenneled, vagy megnyitod a fotóként tárolt kottát, megkísérli felismerni a hangjegyeket és a Finaleban vagy a Sibeliusban kapod vissza szerkeszthető kottaként. Hihetetlen dolgokat írnak ezekről, a gyakorlat számomra azt mutatja, hogy a sárgult, szakadt, aláhúzásokkal tűzdelt, légypiszkos kottákkal több a baj, mintha kézzel írom be. A tiszta fehér lapra nyomtatottakkal viszont valóban eredményesek. Állítólag kézírást is tudnak, de nekem még nem igazán sikerült. Annyi a javítanivaló rajta, hogy gyorsabb, ha beírom kézzel. A Finale-hoz a SmartScore tartozik, a Sibeliusé a PhotoScore. Ezeknek a szoftvereknek a lebutított változatát adják a kottagrafikai programmal, a Professional változatot külön kell megvásárolni. Az ingyenes programhoz nem hallottam ilyet.
Gregorián kottaírás
Van egy speciális terület, ami nem megoldott ezekben a fizetős programokban,
bár évek óta ígérgetik a megoldását.
Ez a gregorián énekek kottázása. Erre alternatívát jelenthet a Melody Assistant nevű kottagrafikai program,
de amikor több évvel ezelőtt kísérleteztem vele, nekem nem működött.
(Leírás itt. Ha esetleg valakinek
van tapasztalata vele, akkor kérem, jelezze, hogy itt is megjelentethessem.)
Tovább folytatva a keresést,
találtam egy programot, a neve Gregorio, ami megfelelő alternatívát jelentene, de sajnos elég körülményes a használata.
Először egy segédprogramot kell telepíteni, majd a főprogramot. A segédprogramot ismerem, már ő sem könnyű eset,
úgyhogy az ezzel való megismerkedést későbbre halasztottam. Akit érdekel,
weboldal,
letöltés,
és telepítési útmutató.
Ami nekem bevált, annak a neve Gregoire.
Saját formátumán kívül csak wordbe tud beilleszteni,
de ezt kis kellemetlenségként fogtam fel. A használatára próbálgatással rá lehet jönni, és a telepítése sem problémás.
A cég azóta ismeretlen helyre költöztette a weboldalát, és a program sem elérhető, így gondolom,
nem sértek vele törvényt, ha itt közzéteszem. A program ingyenes volt, szerzetesek készítették, talán
megbocsájtják nekünk a terjesztést. Innen letöltheted!
A többi...
Természetesen sok más kottaíró program is van, próbálkoztam is velük, de egyik sem komoly munkára való. Egy-egy hobbizenésznek megfelelőek, de nem alapoznék rá egy munkahelyi igényt vagy egy élethivatást. A szóbajöhetőek nevei: Crescendo, Capella, Overture, Harmony Assistant, Melody Assistant, stb. Egy összehasonlítás a Top 10-ről itt olvasható. Itt szeretném megjegyezni, hogy a legtöbb midi stúdió program (Cakewalk Audio, Notation Composer stb.) képes kottaként megjeleníteni a midi fájlokat, de nem szabad őket összekeverni a kottagrafikai programokkal.